Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Το Σχολείο μας

Το 6ο Δημοτικό ιδρύθηκε το 1978-79 και λειτούργησε ως συστεγαζόμενο με το 3ο Δημοτικό μέχρι το 1991-92. Κατά τη χρονιά αυτή εγκαταστάθηκε οριστικά στο δικό του κτήριο, στην οδό Χειμάρρας 9, κάθετη στην οδό Ελευθερίου Βενιζέλου.

Το σχολείο μας είναι ένα από τα 961 που λειτουργούν από τη  χρονιά 2011-2012 με ΕΑΕΠ (Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα). Ανήκει στην ομάδα σχολείων της Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄Αθήνας. Bρίσκεται στην οδό Χειμάρρας και στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1992. Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις :

12 μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας, βιβλιοθήκη, κυλικείο, αίθουσα  εκδηλώσεων στο ισόγειο που δημιουργείται με τη συνένωση δύο άλλων, εργαστήριο πληροφορικής με ευρυζωνική σύνδεση, Τμήμα Ένταξης, τραπεζαρία για την εξυπηρέτηση των μαθητών του ολοήμερου, μεγάλο αύλειο χώρο με  γήπεδο μπάσκετ, κήπο με θάμνους και μεγάλα πεύκα που προϋπήρχαν και είναι φυσική συνέχεια του δάσους του Υμηττού. Φέτος φοιτούν 284 μαθητές και εργάζονται 36 εκπαιδευτικοί. Στην πίσω πλευρά του και σε ξεχωριστό  κτίριο στεγάζεται  το Νηπιαγωγείο.

Πού θα μας βρείτε

Όρια 6ου Δημοτικού Σχολείου