Η γιορτή για την Επέτειο της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

25hMartiou25hMartiou1

25hMartiou225hMartiou3

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018, στoν κατάμεστo από γονείς Χώρο Εκδηλώσεων του Σχολείου μας, οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν τη γιορτή για την Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, με τη στήριξη των δασκάλων τους κ.κ. Δήμητρας Ρίζου και Κατερίνας  Καβάκα καθώς και της μουσικού μας κ. Μπέσσυς Σπανοδήμου.
Η γιορτή ήταν αφιερωμένη στον μεγάλο Εθνικό μας ποιητή  Διονύσιο Σολωμό. Ήταν μια πρωτότυπη παρουσίαση  μέρους του έργου του, με μεταφορά αποσπασμάτων του «Ύμνου προς την Ελευθερία» ( εθνικού μας ύμνου) και του κορυφαίου ποιήματός του «Οι Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» σε παράσταση, με απαγγελίες, δρώμενα, αφηγήσεις  και πολύ όμορφα τραγούδια.
Τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και καταχειροκροτήθηκαν από όλους.
Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, όπως και στους/στις εκπαιδευτικούς που τα στήριξαν σε αυτή τους την προσπάθεια.