Η γιορτή στο σχολείο μας για την 44η Επέτειο από την Εξέγερση του Πολυτεχνείου

Τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017, στoν ειδικά διαμορφωμένο για την εκδήλωση χώρο του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης, με τη στήριξη των δασκάλων τους κ.κ. Χαχάμη Έλσας, Παπαευαγγέλου Σταυρούλας, Πετράκη Ιωάννη και της μουσικού μας κ. Σπανοδήμου Μπέσσυ, παρουσίασαν τη γιορτή για την 44η Επέτειο από την Εξέγερση του Πολυτεχνείου.
Τα παιδιά, μέσα από αφήγηση ιστορίας, απαγγελίες, τραγούδια και ηχητικά ντοκουμέντα, ξεδίπλωσαν με τη φαντασία τους όλα όσα συνέβαιναν τα εφτά χρόνια της Χούντας και τις μέρες του Νοέμβρη του ΄73 στο Πολυτεχνείο, με την ηρωική αντίσταση των νέων ενάντια στο τυραννικό καθεστώς και τον αγώνα τους για Ελευθερία και Δημοκρατία.
Ήταν μια συγκινητική γιορτή που άγγιξε όλους όσους την παρακολούθησαν.
Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά της Ε΄τάξης και τους εκπαιδευτικούς που τα στήριξαν στην προσπάθειά τους.

giorti17noembri1 giorti17noembri2