Συμμετοχή στο Safer Internet

Το σχολείο μας συμμετείχε στον διαγωνισμό για το Safer Internet με δύο έργα μαθητριών της Ε1 τάξης.

Μια μακέτα της αίθουσας πληροφορικής  που δείχνει ένα μάθημα στην τάξη με τα παιδιά και τη δασκάλα.Στον πίνακα γράφει: Δεν μπαίνουμε στο Διαδίκτυο χωρίς την επίβλεψη των μεγάλων. Την μακέτα έφτιαξαν οι: Ευγενία Τρανούδη, Ελένη Ζάχου, Ελένη Τόγκα και Ζένια Παναγιωτίδη.

Το άλλο έργο είναι μια εικαστική και λογοτεχνική δημιουργία με την ζωγραφιά ενός υπολογιστή στον οποίο υπάρχει γραμμένο το παρακάτω έμμετρο ποίημα:

Πρόσεχε πριν με ανοίξεις / και τους γονείς σου να ρωτήσεις / γιατί κρύβω μυστικά / πονηρά και τρομερά / που αν εσύ μπλέξεις / τρέχα τρέχα να ξεμπλέξεις. Την σύνθεση έφτιαξε η Ειρήνη Αντωνοπούλου.

esafety2018

Δείτε το σχολείο μας στο 7:09