Σχολικό έτος 2018-2019

Ημέρες και ώρες συνεργασίας εκπαιδευτικών με γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι οι τακτικές μηνιαίες συναντήσεις για το σχολικό έτος 2018 – 2019, θα πραγματοποιούνται από τις 13:20 έως τις 14:00, εκτός από κάποιους εκπαιδευτικούς που έχουν υποχρεώσεις σε άλλες σχολικές μονάδες ή στο ολοήμερο, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.

Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου οι έκτακτες συναντήσεις θα πρέπει να γίνονται κατόπιν συνεννόησης προφορικής ή τηλεφωνικής (2106527551) και παρακαλούμε να αποφεύγονται μετά την πρωινή προσευχή, σε ώρες διδασκαλίας ή κατά τα διαλείμματα.

Διευθύντρια

Σαμαρά Μάρθα

Κάθε Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή

8:30 – 9:30 και κάθε Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 1:20 – 2:00

Τμήμα Ένταξης

Παπαναστασίου Γεώργιος

1η Δευτέρα κάθε μήνα

5/11, 3/12, 14/1, 4/2, 4/3, 1/4, 6/5, 3/6

Α1

Στεφανιώρου Δέσποινα

4η Πέμπτη κάθε μήνα

25/10,  22/11, 24/1, 28/2, 28/3, 9/5, 23/5

Α2

Κατσάπη Αριστέα

4η Πέμπτη κάθε μήνα

25/10,  22/11, 24/1, 28/2, 28/3, 9/5, 23/5

Β1

Δασκαλάκη Νεκταρία

1η Τρίτη κάθε μήνα

6/11, 4/12, 9/1, 5/2, 5/3, 2/4, 7/5, 4/6

Β2

Σπυρέλη Ελευθερία

1η Πέμπτη κάθε μήνα

1/11, 6/11, 7/2, 7/3, 4/4, 9/5, 6/6

Γ1

Παπαχαραλάμπους Ελένη

2η Δευτέρα κάθε μήνα

12/11,10/12,14/1, 11/2,  11/3, 8/4, 13/5

Γ2

Παρασκευαϊδου Ιωάννα

3η Δευτέρα κάθε μήνα

19/11, 17/12,21/1,  18/2,  18/3,  15/4, 20/5 

Δ1

Ευαγγελία Κουνέλη

1η Πέμπτη κάθε μήνα

 

1/11, 6/11, 7/2, 7/3, 4/4, 9/5, 6/6

Δ2

Φραγκιαδάκη Μαρία

1η Δευτέρα κάθε μήνα

5/11, 3/12, 14/1, 4/2, 4/3/, 1/4, 6/5, 3/6

Δ3

Tζάλλα Μαρία

1η Δευτέρα κάθε μήνα

5/11, 3/12, 14/1, 4/2, 4/3/, 1/4, 6/5, 3/6

Ε1

Ρίζου Δημητρούλα

2η Τετάρτη κάθε μήνα

14/11, 12/12, 9/1,  13/2, 13/3,10/4, 8/5

Ε2

Καβάκα Φοίβη-Αικατερίνη

2η Τετάρτη κάθε μήνα

14/11, 12/12, 9/1,  13/2, 13/3,10/4, 8/5

Στ,1

Πετράκης Ιωάννης

1η Πέμπτη κάθε μήνα

1/11, 6/11, 7/2, 7/3, 4/4, 9/5, 6/6

Στ2

Νικηταϊδης Φίλιππος

1η Τρίτη κάθε μήνα

6/11, 4/12, 9/1, 5/2, 5/3, 2/4, 7/5, 4/6

Στ3

Χαχάμη Έλσα

1η Τετάρτη κάθε μήνα

7/11, 5/12, 9/1, 6/2, 6/3 3/4, 8/5, 5/6

Αγγλικά ( Α2,Β2, Γ1, Γ2, Ε2,Στ1, Στ2,Στ3)

Nτίμου Κατερίνα

3η Δευτέρα κάθε μήνα

19/11, 17/12, 21/1,  18/2,  18/3, 15/3, 15/4, 20/5

Αγγλικά (Α1, Β1, Δ1,Δ2, Δ3,Ε1)

Βλαστού Κων/να

1η Τετάρτη κάθε μήνα

7/11, 5/12, 9/1, 6/2, 6/3 3/4, 8/5, 5/6

Γυμνάστρια

(Α1,Β1,Γ1,Δ1,Δ3,Ε1,Στ1)

Σκόκλη Θεοδούλα

2η Δευτέρα κάθε μήνα

12/11,10/12,14/1, 11/2,  11/3, 8/4, 13/5

Γυμναστής (Α2,Β2,Γ2,Δ2,Ε2,ΣΤ2,Στ3)

Παπακρίβος Λύσανδρος

2η Δευτέρα κάθε μήνα

12/11,10/12,14/1, 11/2,  11/3, 8/4, 13/5

Μουσικός

Αρμάγoς Απόστολος

3η Τετάρτη κάθε μήνα

21/11, 19/12, 16/1, 20/2, 20/3 17/4, 15/5

ΤΠΕ

Κωνσταντίνος Λάμπρου

1η Δευτέρα κάθε μήνα

10:45΄-11:30΄

5/11, 3/12, 14/1, 4/2, 4/3/, 1/4, 6/5, 3/6

Θεατρική Αγωγή

Κάσση Κυριακή (Θ.Α.)

3η  Δευτέρα 12:40 – 13:15 κάθε μήνα

19/11, 17/12, 21/1,  18/2,  18/3, 15/3, 15/4, 20/5

Ολοήμερο Α,Β

Παναγοπούλου Αθανασία

 

Ολοήμερο Γ,Δ,Ε,ΣΤ

Μουτάφης Οδυσσέας

 

Γαλλικά Ε, ΣΤ1

Παπαχρόνη Ράμμου Αικατερίνη

4η Δευτέρα κάθε μήνα    9:00΄ – 9:40΄

(κατόπιν ραντεβού)

22/10, 19/11,14/1, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 27/5

Γαλλικά ΣΤ2

Ρουσουλιώτη Άννα

4η Δευτέρα κάθε μήνα    9:00΄ – 9:40΄

(κατόπιν ραντεβού)

22/10, 19/11,14/1, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 27/5

Γερμανικά Ε,ΣΤ

Ηλιοπούλου Άννα

4η Δευτέρα κάθε μήνα 11:30 – 12:15 (κατόπιν ραντεβού)

22/10, 19/11,14/1, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 27/5

Eικαστικά

 

Βατσάκη Μαρία – Νίκη

3η Δευτέρα κάθε μήνα

19/11, 17/12, 21/1,  18/2,  18/3, 15/3, 15/4, 20/5

Συνεργασία σχολείου και οικογένειας

 bettertogether

Την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου ολοκληρώθηκαν με καθολική συμμετοχή από πλευράς γονέων, οι πρώτες ενημερωτικές συναντήσεις τους με τους/τις υπεύθυνους/ες δασκάλους/ες όλων των τάξεων, για το διδακτικό έτος 2018-2019.
Σχολείο και οικογένεια αποτελούν δύο διαφορετικά συστήματα, τα οποία συναντιούνται έχοντας ως κοινό σημείο το παιδί και ως στόχο τη διαπαιδαγώγηση και την κοινωνικοποίησή του. Ο ρόλος τους μπορεί να είναι διαφορετικός, αλλά εξίσου σημαντικός. Έτσι, με έναν τρόπο τα συστήματα αυτά λειτουργούν συμπληρωματικά και εξαρτώνται το ένα από το άλλο.
Η συνεργασία και η επικοινωνία μεταξύ τους αποτελεί μια αναγκαιότητα και έχει σημαντικά οφέλη τα οποία δεν αφορούν μόνο στα παιδιά, αλλά και στους εκπαιδευτικούς, τα σχολεία, τους γονείς και ολόκληρη την κοινωνία.
Μέσα από τη συνεργασία με το σχολείο, οι γονείς αισθάνονται ότι είναι γνώστες της σχολικής ζωής του παιδιού τους, συμμετέχουν στη μάθησή του και υποστηρίζουν καλύτερα το εκπαιδευτικό έργο. Όσο για τα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς, είναι σε θέση να γνωρίσουν καλύτερα το κάθε παιδί και να προγραμματίσουν τη διδασκαλία προς όφελος όλων, αισθάνονται ότι αναγνωρίζεται το έργο τους και μπορούν να αντιμετωπίσουν καλύτερα εμπόδια και πρακτικές δυσκολίες, έχοντας στο πλευρό τους τους γονείς των μαθητών τους.
Θεωρούμε απολύτως αναγκαία τη συνεργασία με τους γονείς και την επιδιώκουμε στο πλαίσιο μιας ειλικρινούς και ανοιχτής επικοινωνίας, για να βοηθήσουμε αποτελεσματικότερα τα παιδιά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ

Α/Α

ΤΑΞΕΙΣ

ΗΜΕΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΤΟΠΟΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ/

ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

1

Α,Β,Γ,Δ,Ε,ΣΤ

ΤΡΙΤΗ

02-10-2018

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

2

Α1,Α2

ΔΕΥΤΕΡΑ

15-10-2018

Παραμυθοχώρα

3

ΣΤ1,ΣΤ2,ΣΤ3

ΠΕΜΠΤΗ

18-10-2018

Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Νέας Μάκρης

«Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια»

4

Γ1,Γ2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

19-10-2018

Δρω-Πλάκα

«Οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου»

5

Δ1,Δ2, Δ3

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

19-10-18

Δάσος Καισαριανής

«Τα ίχνη του δάσους»

6

Ε1,Ε2

ΔΕΥΤΕΡΑ

22-10-18

Πολεμικό Μουσείο

«Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος»

7

Β1,Β2

ΠΕΜΠΤΗ

25-10-18

Δρω-Πλάκα

«Λαϊκή παράδοση»

8

Δ1, Δ2,Δ3

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

26-10-2018

Σχολική γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής

9

Δ1,Δ2,Δ3

ΤΕΤΑΡΤΗ

7-11-2018/Δ1

14-11-2018/Δ2

23-11-2018/Δ3

Μουσείο Κοντόπουλου –Αγία Παρασκευή

10

 

Ε1,Ε2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

9-11-2018

«Βράχος Ακρόπολης»

11

Α1,Α2

ΠΕΜΠΤΗ

15-11-2018

Πατητήρι Ζακχαίος

«Από το αμπέλι στο κρασί»

12

Ε1,Ε2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

16-11-2018

Σχολική γιορτή για την 45ηΕπέτειο από την εξέγερση του Πολυτεχνείου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής

13

Γ1,Γ2

ΤΕΤΑΡΤΗ

21-11-2018

Μουσείο Σχολικής Ζωή και Εκπαίδευσης

«Παλιά παιχνίδια»

14

ΣΤ1, ΣΤ2,ΣΤ3

ΠΕΜΠΤΗ

23-11-2018

Μουσείο Αφής

«Σύστημα γραφής και ανάγνωσης τυφλών Μπράιγ ( Βraille

15

Β1,Β2

ΤΡΙΤΗ

27-11-2018

Μουσείο Συναισθημάτων

«Στο παλάτι του Θυμού»

16

Α1,Α2,Β1,Β2,Γ1,Γ2

ΤΡΙΤΗ

18-12-2018

Θέατρο Αθηνά

«Πίτερ Παν»

17

Δ1,Δ2,Δ3,Ε1,Ε2,ΣΤ1,ΣΤ2,ΣΤ3

ΠΕΜΠΤΗ

6-12-2018,Δ΄&Ε΄

21-12-2018, ΣΤ΄

Γυάλινο Μουσικό Θέατρο

«Ο έμπορος της Βενετίας»

18

ΣΤ1,ΣΤ2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

14-12-2018,ΣΤ1

22-12-2018, ΣΤ2

Ίδρυμα της Βουλής των  Ελλήνων

«Εργαστήρι Δημοκρατίας» και επίσκεψη στη αίθουσα συνεδριάσεων της Βουλής των Ελλήνων

Επιλογή σημαιοφόρων, παραστατών

 

Επιλογή σημαιοφόρων, παραστατών και υπεύθυνων κατάθεσης στεφάνου για το διδακτικό έτος 2018-2019

 

Την  Παρασκευή  12 Οκτωβρίου 2018, στην Αίθουσα Πληροφορικής, παρουσία της Διευθύντριας Σαμαρά Μάρθας, των εκπαιδευτικών ΣΤ΄ τάξης Νικηταϊδη Φίλιππου, Πετράκη Ιωάννη, Χαχάμη Έλσας και της  εκπαιδευτικού Παναγοπούλου Αθανασίας,  με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης, πραγματοποιήθηκε η διαδικασία για την επιλογή σημαιοφόρων, παραστατών και υπεύθυνων κατάθεσης στεφάνου  για το διδακτικό έτος 2018-2019. 

 

Για την επιλογή εφαρμόστηκαν τα προβλεπόμενα από το ΠΔ  79/2017 (ΦΕΚ 109 τ. Α΄), την ΥΑ Φ.10/ΦΜ/151306/Δ1/13-09-2017 και τις διευκρινιστικές εγκυκλίους του ΥΠ.Π.Ε.Θ.. Η διαδικασία επιλογής ανέδειξε μετά από κλήρωση ανάμεσα σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες των τμημάτων ΣΤ1, ΣΤ2 και ΣΤ3  τους/τις παρακάτω μαθητές/τριες που θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας για τις δύο περιόδους του διδακτικού έτους:

 


1η περίοδος: Αρχή διδακτικού έτους έως 31 Ιανουαρίου 2019

Σημαιοφόρος: Καραστάθη Κωνσταντίνα
Παραστάτες/τριες:
1η : Γλύκα Άντζελα
2ος: Παπαγιαννόπουλος Βασίλειος
3η : Γεωργοπούλου Σπυριδούλα
4ος: Καλόγηρος Ιωακείμ
5η : Τόγκα Ελένη
Υπεύθυνος κατάθεσης στεφάνου: Πολίτης Κωνσταντίνος

 

2η περίοδος: Από 1 Φεβρουαρίου 2019 έως λήξη διδακτικού έτους
Σημαιοφόρος: Μονογιός  Αλέξανδρος 
Παραστάτες/τριες:
1η: Τσίκα Ιουλία 
2η : Τσαλαπάτα Ελένη
3η : Μαγγίνα Βασιλική
4η : Αυγεράκη Αικατερίνη
5η : Χασάπογλου Πηνελόπη
Υπεύθυνη κατάθεσης στεφάνου: Παπαναστασίου Δήμητρα

 

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!



Προς τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών Ε΄& ΣΤ΄ τάξεων

                                  Ενδυμασία παρέλασης

Τα κορίτσια θα φορούν λευκό πουκάμισο με μακρύ μανίκι- σκούρο μπλε πουλόβερ με V στο λαιμό -σκούρο μπλε φούστα (όχι τζιν), μέχρι το γόνατο- μαντίλι για το λαιμό ( θα δοθεί από το σχολείο) – καλσόν στο χρώμα του δέρματος –μαύρα παπούτσια ή σκούρο μπλε (όχι αθλητικά)

Τα αγόρια θα φορούν λευκό πουκάμισο με μακρύ μανίκι – σκούρο μπλε παντελόνι μακρύ (όχι τζιν)- σκούρο μπλε πουλόβερ με V στο λαιμό – γραβάτα ( θα δοθεί από το σχολείο)-μαύρα παπούτσια ή σκούρο μπλε (όχι αθλητικά)

Η/Ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες και οι διμοιρίτες των τμημάτων θα φορούν λευκά γάντια, που θα δοθούν από το σχολείο.
                                                                                 Από τη Διεύθυνση


Άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού

askisi sismou

 

Την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε για όλες τις τάξεις του σχολείου μας η 1η άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού, για το σχολικό έτος 2018-2019.

Στο σχολείο μας εφαρμόζεται και βελτιώνεται κάθε χρόνο ειδικό σχέδιο ετοιμότητας, με ευθύνη του Συλλόγου Διδασκόντων, για το οποίο πραγματοποιούνται τουλάχιστον τρεις ασκήσεις έκτακτης ανάγκης ανά σχολικό έτος. 

Το σχέδιο περιλαμβάνει ενέργειες προ του σεισμού, ορισμό αρμοδιοτήτων του προσωπικού, ενέργειες κατά τη διάρκεια του σεισμού, ενέργειες μετά το τέλος της δόνησης, καθορισμό τόπου συγκέντρωσης των μαθητών.

Κατά τη διάρκεια της άσκησης ετοιμότητας, όλα τα παιδιά, με τη βοήθεια των δασκάλων τους, εφάρμοσαν όλα όσα προβλέπονταν από το σχέδιο και συγκεντρώθηκαν στους προκαθορισμένους χώρους για κάθε τάξη στο προαύλιο του σχολείου.

Περισσότερα Άρθρα...